Dlazbynaterasy.sk

V prípade otázok nás kontaktujte na čisle +421 907 603 292 (Po-Pi: 09:00 - 18:00)

Pri nákupe nad 500€ doprava ako darček

Pokládka na terče

Vonkajšia dlažba na terče sa pokladá na pevný podklad, napríklad betónový opatrený hydroizoláciou alebo na zhutnený štrkový podklad. Štrkový podklad prináša o niečo širšie možnosti pokládky. Dlažbu je do neho možné položiť priamo – bez použitia terčov alebo pomocou terčov urobiť kombinovanú pokládku.

1.

Betónový podklad – Pred pokládkou 2cm vonkajšej dlažby na betón s hydroizolačnou fóliou je nutné podklad dôkladne očistiť, aby nedošlo k poškodeniu hydroizolácie. Dlažba na terčoch môže vplyvom počasia zachytiť semienka či nečistoty, ktoré sa dajú odstrániť nadvihnutím dlaždíc. Túto možnosť oceníte aj pri opravách hydroizolácie či elektroinštalácie pod dlažbou.

2.

Na pripravený podklad rozmiestnite terče a položte na ne 2cm vonkajšiu dlažbu. Na spádovaný podklad bude aj dlažba v spáde. Použitím výškovo nastaviteľných terčov a regulačného kľúča dosiahnete vodorovnú terasu. Samonivelačné terče automaticky vyrovnajú sklon až do 5%.

3.

Možnosti ukončenia 2cm vonkajšej dlažby na terasu závisia od konkrétneho prípadu. Remeselník odporučí najvhodnejšie riešenie na mieste. Dlažbu je možné ohraničiť obrubníkom, soklom alebo hranicou domu. Dlažba na terče musí byť spevnená aspoň z troch strán, pričom pohľadovú stranu možno uchytiť špeciálnymi ukončovacími a dorazovými profilmi.

Pokládka do štrkového lôžka

Keramickú dlažbu Goliat gres 2cm a 3cm môžete pokladať do štrku takmer kdekoľvek v exteriéri. Tento typ montáže je vhodný na pokládky na terasách, dvoroch, rovnako tak aj v okolí bazénov. Vďaka pokládke suchou cestou ľahko vytvoríte napríklad aj pôsobivé nášľapné chodníky alebo podlahy vonkajších pergol.

1.

V prvom rade je potrebné si prichystať dostatočné množstvo hrubšieho štrku (8–16 mm) a potom jemnejšieho štrku (4–8 mm) .V priestore, kam chceme dlaždice na štrk uložiť, odstránime zeminu do hĺbky zhruba 20 cm, na dno umiestnime geotextíliu a nasypeme asi 15 cm hrubého štrku. Vrstvu zhutníme napríklad vibračnou doskou.

2.

Následne nasypeme jemnejší štrk vo vrstve asi 4 cm. Vrstvu rozhrnieme sťahovacou latou a skontrolujeme jej rovnosť. Na pripravené štrkové lôžko je možné začať ukladať dlaždice. Pri každej dlaždici pravidelne kontrolujeme jej rovnosť. Usadzujeme a urovnávame ju gumovým kladivom. Prepadnuté miesta je možné podsypať jemným štrkom.

3.

: Do rohov medzi dlaždice vkladáme vymedzovacie krížiky hrúbky minimálne 3 mm – tým sa zaistí plynulý odvod vody. Postupujeme, pokiaľ neuložíme dlažbu v celej plánovanej ploche.

4.

Po prevedení pokládky môžete okraje 2cm keramickej dlažby dozdobiť jemným okrúhlym (okrasným) kameňom. Vytvoríte tak jednoliatu plochu, ktorá bude v danom priestore vyzerať prirodzene.

Pokládka na lepidlo

Výhodou 2 cm dlažieb je veľká variabilita v možnostiach pokládky. Svojím charakterom a technickými vlastnosťami je 2 cm dlažba určená predovšetkým na vonkajšie použitie, avšak svoje miesto má aj v interiéroch, a to najmä na plochách vystavených veľkému zaťaženiu.

1.

Pred začatím pokládky zaistite správnu podkladovú vrstvu a rovný povrch. Táto príprava je nevyhnutná pre zabezpečenie dlhej životnosti a stability dlažby.

2.

Pre pokládku v prostredí s vysokým statickým a dynamickým zaťažením zvoľte lepidlo triedy C2TE. Toto lepidlo poskytuje potrebnú pevnosť a odolnosť. Aplikujte lepidlo dvojitým nanesením, t.j. na podklad aj na rubovú stranu dlaždice.

3.

Inštalujte 2 cm dlažbu rovnakým spôsobom ako štandardne hrubé dlažby. Dbajte na presné uloženie a vyrovnanie dlaždíc, aby bola plocha rovná a esteticky pôsobivá.

4.

Pre kvalitné a profesionálne nalepenie dlažby je vhodné dojednať skúsených obkladačov. Ich odborné znalosti a skúsenosti zaistia správne vykonanie práce a predídu možným problémom.

Pokládka do trávnika/piesku

Pri pokládke do trávnika môžete dlaždice rozmiestniť s medzerami alebo bez nich. Pokiaľ nepotrebujete celistvý povrch, nechajte tráve možnosť rásť medzi jednotlivými kusmi dlažby. Získate tým pevnú plochu a nenarušíte prirodzený vzhľad záhrady. Pod pergolu alebo veľmi namáhanými miestami odporúčame zvoliť variant s minimálnou škárou pre lepšiu údržbu.

1.

Pri pokládke do trávnika môžete dlaždice rozmiestniť s medzerami alebo bez nich. Ak nepotrebujete celistvý povrch, nechajte tráve rásť medzi dlaždicami pre zachovanie prirodzeného vzhľadu záhrady.

2.

Pod pergolu alebo v miestach s vysokým zaťažením zvoľte variant s minimálnou škárou pre lepšiu údržbu a stabilitu povrchu.

3.

Zabezpečte, aby bolo podložie pevné. Pre väčšiu stabilitu nasypte pod dlažbu vrstvu piesku alebo štrku a zhutnite ju podľa potreby.

4.

Uložte dlaždice na pripravené podložie podľa zvoleného spôsobu (s medzerami alebo bez nich), pričom dbajte na rovnomerné a pevné usadenie.

Návrat hore